Hemoroit

Hemoroit Hastalığının Belirtileri

 • Ağrısız kanama: Büyük tuvalet esnasında özellikle sonrasında kanama. Açık kırmızı renkte kanama olur.
 • Anal bölgede irritasyon ve kaşıntı olabilir.
 • Anal bölgede ağrı ve huzursuzluk hissi.
 • Anüs etrafında şişlikler ve meme.
 • Anüs çevresinde ağrılı veya hassas meme şeklinde şişlikler ( Özellikle tromboze olmuş olan hemoroit vakaları çok ağrılı olur.)

İç hemoroit:

Bu hemoroitler rektumun içinde yer alırlar ve genellikle ağrı veya huzursuzluk hissi vermezler. Bir şekilde gayta geçerken hemoroit üzerinde tahriş oluşturarak ağrısız kanamaya neden olabilir.

İç hemoroit daha ileri evrelerde ıkınma esnasında rektum dışına doğru çıkabilir ve ağrı ve irritasyon yapabilir. Hasta eli ile hemoroidini içeri gönderebilir.

Daha ileri evrede ise iç hemoroitler dışarı çıkar ve içeri gönderilemezler. Bu aşamada da sürekli ağrı ve tahriş oluşturur.

Dış hemoroitler:

Bu hemoroitler anüs çevresinde dışardan sürekli görülür durumdadırlar, tahriş olduklarında kaşıntıya sebep olabileceği gibi kanayabilirler.

Tromboze hemoroit:

Bazen kan dış hemoroit içinde göllenir ve pıhtılaşabilirler ve çok şiddetli ağrıya neden olan şişlik ve inflamasyona neden olabilirler.

Ne zaman doktora gidilmeli:

Rektal kanamanız olduğunda doktora başvurmalısınız ve doktorunuz muayene ettikten sonra gerekli testleri yaptıktan sonra rektum kanseri gibi diğer hastalıkları dışlayıp hemoroit tanısını koyabilir.

Doktora gittiğinizde daha öncesinde hemoroit tanısı konulup konulmadığı ne kadar miktarda ve sıklıkta kanamanızın olduğunu, ayrıca başka şikâyetlerin de olaya eşlik edip etmediğini detayları ile anlatılmalıdır.  O ana kadar yapılmış olan tedaviler ve etkilerini de anlatmalısınız.

Rektal kanamanın hepsinin hemoroitten olduğunu düşünmeyin özellikle 40 yaşından büyükseniz. Rektal kanama başka hastalıklarda da oluşabilmektedir özellikle kalın bağırsak ve rektum kanserlerinde de kanama tek belirti olabilir. Büyük tuvalet alışkanlıklarındaki değişikliklerle birlikte olan kanama veya büyük tuvaletin şekil ve içeriğindeki değişikliklerle birlikte olan kanamalarda kesinlikle doktora başvurulmalı ve ileri tetkikler yapılmalıdır.

Çok miktarda rektal kanamanız oldu ise halsizlik, güçsüzlük ve dermansızlık varsa durum çok ciddidir ve acilen doktora başvurulmalıdır.

Hemoroit nedenleri:

Normal şartlarda rektumda anüs çevresinde hemoroit denilen damar yastıkçıkları vardır ve bunlar dışkılama esnasında şişerek rektumu korumaktadır.  Çok fazla basınç altında kalındığı zaman bu hemoroit yastıkçıkları içerisinde çok fazla miktarda kan göllenmesine neden olur ve şişmelere ve dışarı sarkmalara neden olur. Bu şekilde hemoroit meydana gelir.

Bu basın artışına neden olan başlıca nedenler:

 1. Büyük tuvalet yaparken çok fazla ıkınılması
 2. Büyük tuvalet yaparken uzun süre tuvalette kalınması
 3. Kronik ishal veya kabızlık
 4. Şişmanlık
 5. Gebelik
 6. Anal ilişki
 7. Lifli gıdalardan fakir beslenme
 8. İleri yaş

Komplikasyonları:

Hemoroidin komplikasyonları çok sık olmamakla birlikte

Kansızlık: Kronik kan kaybı nedeni ile kansızlığa neden olabilir.

Boğulmuş hemoroit: Hemoroide olan kan akımının durması halidir ve şiddetli ağrıya neden olur.

 Hemoroit Teşhisi nasıl konur:

Dış hemoroit tanısını doktorunuz sadece gözüyle bakarak koyabilir.

Anal kanalın ve rektumun parmakla muayene edilmesi:  Bu muayene çok önemli bir muayenedir ve bu bölgenin çoğu hastalığının teşhisinin konulmasını sağlar.

Gözle inceleme: Gözle incelemek için anaskop, rektoskop,  sigmoidoskop veya kolonoskop kullanılabilir.

Kalın bağırsak kanserini de içeren bağırsak sisteminin diğer hastalıklarından şüphelenildiği taktirde kolonoskopi dahil başka tetkiklerde yapılması gerekebilir.

 

Hemoroit Tedavisi:

Evde yapılabilecek tedaviler:

Çoğu erken evre hemoroit hastalığında evde yapılan basit tedaviler ile düzeltilebilmekte veya hastalığın ilerlemesi durdurulabilmektedir.

Yüksek lifli gıdaların yenilmesi: Meyve ve sebzeyi daha fazla tüketilmesi büyük tuvaletin daha kolay yapılmasına sebep olur ve kabızlığın düzelmesini sağlar bu sayede daha az ıkınılır ve hemoroidin nedenlerinden kurtulunmuş olur.

Bölgesel yüzeyel tedaviler: Basit lokal hemoroit kremleri

Sıçak su oturma banyosu: Bir leğenin içine banyo suyundan biraz daha sıcak su konularak içerisine 15-20 dakika oturulması. Bu oturma esnasında  poposunu kasıp gevşetme hareketleri yapması önerilir. Bu oturma banyosunu kaç kere yaparsa o kadar faydalı olacaktır. En azından günde 3 kez uygulaması istenir. Büyük tuvalet sonrasında kesinlikle sıcak su oturma banyosu yapılmalıdır.

Anal bölgenin temizliği ve hijyeni:  bu bölgenin temizliğinde ılık su kullanılmalıdır. Alkol ve parfümden kaçınılmalıdır. Temizlikten sonra kurutulmalıdır.

Kuru tuvalet kâğıtlarının kullanılmaması gerekir: Islatılmış tuvalet kâğıdı kullanılmalıdır. Alkollü kâğıtlar kullanılmamalıdır.

Ağrı kesici ilaç kullanılabilir:

Bu tedaviler ile erken evre hemoroitler bir hafta içinde iyileşirler eğer sorun devam etmekte ise doktora başvurmalısınız.

Hemoroitte kullanılan ilaçlar:

Erken evre hemoroitlerde anal bölgedeki huzursuzluk ve kaşıntı hissini yok etmek için basit hemoroit kremleri kullanılabilir.

Hidrokortizon içeren hemoroit kremlerini kullanırken bir haftadan fazla kullanmamak lazım çünkü bu bölgedeki cildin incelmesine neden olabilir.

Tromboze Dış hemoroidin tedavisi:

Lokal veya genel anestezi altında doktorunuz bu tromboze olmuş olan hemoroit pakesini açarak pıhtılaşmış kanı boşaltarak çok hızlı bir şekilde tedavi ederek rahatlamanızı sağlayabilir. Özellikle pıhtılaşmadan sonraki 72 saat içerisinde iken.

Minimal İnvaziv Hemoroit tedavileri:

Bant uygulaması: bu işlem özellikle iç hemoroitlerde uygulanmaktadır ve bir hafta içerisinde hemoroidin beslenmesi bozulduğu için düşmesi beklenir.  Bu işlem çok basit ve hızlı uygulanabilen bir yöntemdir. Bu işlem bazen ağrıya neden olabildiği gibi işlem sonrasında kanamalara da neden olabilir. Fakat bu kanamalar genellikle çok ağır olmaz.

 

Hemoroit içerisine sklorazan ajan enjekte edilmesi: Bu işlem esnasında ve sonrasında ağrı olabilir ve kanamaya da neden olabilir. Bu işlem bant uygulamasından daha az etkili.

Hemoroidin kuagüle edilmesi:

Bu işlem için infrared, lazer, ligasure ve bipolar koter kullanılabilmektedir. Bu işlem sonrasında bir miktar rahatsızlık hissi ve ağrı olabilmektedir.  Bu işlemden sonra hemoroidin tekrar oluşma olasılığı çok fazla.

Hemoroidin Cerrahi Tedavisi:

Diğer cerrahi dışı ve minimal invaziv girişimler işe yaramadığı taktirde ve hemoroit çok komplike olduğu durumlarda cerrahi tedavi tercih edilebilir.

Hemoroidin cerrahi olarak alınması: Bu işlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Bu işlem esnasında hastalıklı hemorıoidt dokusu cerrahi olarak çıkarılmaktadır.

Cerrahi olarak hemoroidin alınması etkili ve güvenli bir yöntemdir özellikle tekrar eden ve ilerlemiş bir hemoroit için.  Bu işlem esnasında en sık karşılaşılan erken dönem sorun işeyememe sonucunda idrar retansiyonu sonucunda idrar kesesinde şişme oluşması. Bu durumda hastanede çok kolay bir şekilde çözümlenir.  Bu işlem sonrasında şiddetli ağrı oluşabilir bu duruma uygun ilaçlar ile tedavisi sağlanmalıdır. Bu durumda sıcak su banyosu da yardımcı olabilir.

Stapler yardımı ile hemoroit ameliyatı: Bu yöntem özellikle iç hemoroitlerde daha etkili bir yöntemdir. Bu işlem usulüne uygun yapıldığı takdirde daha az ağrı yapar ve daha çabuk işe dönüşü sağlayabilmektedir. Bu işleminde idrar retansiyon, rektal kanama, çok şiddetli ağrı ve pelvik apse oluşması gibi komplikasyonları mevcuttur.

 

Hemoroid Tedavisinde Başarılı olmanın sırları

Hemoroid hastalığı toplumumuzda çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık son yıllarda beslenme şeklinin ve yaşam şeklinin değişmesi sonucunda çok daha fazla artmış durumdadır. Hemoroidi tedavi ederken gözden kaçan noktalardan bir tanesi hemoroide neden olan etmenlerin yok edilmesi veya azaltılmasıdır. Eğer hemoroid etkenleri ortadan kaldırılmaz ise nasıl tedavi ederseniz edin tekrar etme riski çok fazladır. Hemoroidin bir sürü çeşidi vardır ve kendilerini farlı şekilerde de gösterebilirler. Bunların tedavisinde kısaca özetleyecek olursak 

1-Beslenme şeklini düzenlemek gerekli(daha çok lifli gıdalara yönelmeli) 

2-Bol su tüketilmeli 

3-Sedanter yaşam şeklini bırakmalı ve günlük ağır olmayan egzersizler yapılmalı 

4-Baharatlı ve kuru gıdalardan uzak durulmalı 

5-Anal bölge hijyenine özen gösterilmeli 

6-Günlük tuvalet alışkanlığı oluşturulmalı 

7-ishal veya kabız olmamak lazım 8-Dar kıyafetlerden uzak durmak lazım 

9-Uzun süreli oturarak çalışmamak lazım 

10-Tuvaletimiz geldiği zaman bekletmemek lazım 

11-Şikayetimz başladığında gecikmeden bu işin uzmanı bir genel cerraha muayene olmak lazım 

12- Verilen tedaviye tamamen uygulamak lazım ve kontrollerine gitmek lazım. 

13-Hemoroidin evresine ve oluşturduğu şikayetlere göre biz doktorlar hastalara öncelikle korucu yöntemleri anlatarak medikal tedavi sunarız. Eğer hastalık geçmezse veya ilerlerse tedaviyi artırır veya başka ilaçlarla kombine ederiz hala başarısız ise o zaman müdahale edilmesini öneririz. 

Hemoroide uygulanacak müdahaleler hemoroidin derece ve durumuna göre çok geniş bir yelpaze içermektedir. Bunların içinde en bilineni; hemoroidin cerrahi olarak alınması, band uygulanması, lazer uygulaması ...gibi. 

14-Hemoroid tedavisi uzun süreli bir tedavi ve takip gerektirir bu nedenle tedavi tamamlanana kadar dotor takibinin sürdürülmesi gerekir. 

Hemoroid tedavisinde zorlanoyor iseniz sizin de doktorunuza başvurup tedavinizi en optimumda götürmeye çalışmalısınız. Yoksa tedavideki gecikmeler veya ihmaller sizin tedavinizi daha da zorlaştırır.

 Bu hastalık çok sık karşılaşılan ve çok fazla soru geldiği için cevabı bu kadar detaylı vermeye çalıştım.

 

 
Arşiv Durumu:
Yayınlanıyor   Yayından kaldır 

 

Hemoroidin Güncel Tedavisi

Doç. Dr. Fahri Yetişir toplumumuzda çok sık görülen hemoroit hastalığının güncel tedavileri konusunda bilgi verdi. Bu hastalık son yıllarda beslenme ve yaşam şeklinin değişmesi sonucunda çok daha fazla artmış durumdadır dedi. Hemoroit hastalığının belirtileri; büyük tuvalet sonrasında açık kırmızı renkte kanama, anal bölgede irritasyon, kaşıntı, ağrı ve huzursuzluk hissi olabilir. Anüs etrafında şişlikler ve meme şeklinde kendini gösterebilir. Hemoroit teşhisi hastadan alınan hikaye ve fizik muayene ile genellikle konulur. Gerekli görülürse kolonoskopi dahil başka tetkiklerinde yapılabileceğini belirtti.

Hemoroit Tedavisi: Hemoroit hastalığında günümüzde bir sürü tedavi seçeneğimiz mevcuttur dedi. Doç Dr. Fahri Yetişir, her hemoroit hastasına aynı tedavi uygulanamaz. Hangi hastaya hangi tedavinin uygulanacağı çok önemlidir dedi ve hatta en önemli aşama budur dedi.

Evde yapılabilecek tedaviler: Yüksek lifli gıdaların yenilmesi; Meyve ve sebzeyi daha fazla tüketilmesi büyük tuvaletin daha kolay yapılmasına sebep olur ve kabızlığın düzelmesini sağlar bu sayede daha az ıkınılır ve hemoroidin nedenlerinden kurtulmanın da çok önemli olduğunu vurguladı.

Bölgesel yüzeyel tedaviler: Basit lokal hemoroit kremleri. Erken evre hemoroitlerde anal bölgedeki huzursuzluk ve kaşıntı hissini yok etmek için basit hemoroit kremleri kullanılabilir. Hidrokortizon içeren hemoroit kremlerini kullanırken bir haftadan fazla kullanmamak lazım çünkü bu bölgedeki cildin incelmesine neden olabilir.

Sıçak su oturma banyosu: Bir leğenin içine banyo suyundan biraz daha sıcak su konularak içerisine 15-20 dakika oturulması. Anal bölgenin temizliği ve hijyeni: bu bölgenin temizliğinde ılık su kullanılmalıdır. Alkol ve parfümden kaçınılmalıdır. Temizlikten sonra kurutulmalıdır.

Tromboze Dış hemoroidin tedavisi: Lokal veya genel anestezi altında tromboze olmuş olan hemoroit pakesi açılıp pıhtılaşmış kanı boşaltılır ve çok hızlı bir şekilde tedavi edilip rahatlamanızı sağlayabiliriz.

Minimal İnvaziv Hemoroit tedavileri: Bant uygulaması: bu işlem özellikle iç hemoroitlerde uygulanmaktadır. Bu işlem çok basit ve hızlı uygulanabilen bir yöntemdir. Bu işlem bazen ağrıya neden olabildiği gibi işlem sonrasında kanamalara da neden olabilir.

Hemoroidin kuagüle edilmesi: Dr. Fahri Yetişir, günümüzde teknoloji çok gelişti ve tıbbın her alanına girdi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi hemoroit ameliyatlarında da bu teknolojik cihazlardan faydalanmaktayız dedi. Hemoroidi kuagüle etmek için radyofrekans, infrared ve lazer kullanılabilmektedir dedi. Bu işlemin faydaları; bu işlemler çok daha küçük ameliyat kesilerinden yapılabilmektedir ve işlem sonrasında ağrı hemoroit cerrahisi ile kıyaslayınca daha az olur. Ameliyat sonrası komplikasyon gelişme olasılığı da daha az olur. Hastaların ameliyat yaraları çok daha çabuk iyileşir. Bu işlemleri lokal anestezi altında yapılıp 2-3 saat gözetim altında tuttuktan sonra hastalar taburcu edilebilir. Hastanede yatmalarına genellikle gerek olmaz. Bu işlem sonrasında hastalar işlerine daha çabuk dönebilirler.

Hemoroidin Cerrahi Tedavisi: Dr. Fahri yetişir, hemoroit çok komplike olduğu durumlarda cerrahi tedavi tercih edilebilmesine rağmen cerrahi tedaviyi eskisi kadar sık kullanmamaktayız dedi. Bu işlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Bu işlem esnasında hastalıklı hemoroit dokusu cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Stapler yardımı ile hemoroit ameliyatı: Bu işlem usulüne uygun yapıldığı

takdirde daha az ağrı yapar. Standart hemoroit cerrahisinin diğer minimal invaziv yöntemler ile karşılaştırılınca; post operatif ağrı ve komplikasyon gelişme olasılığı daha fazla olduğunu söyledi.

Hemoroid Tedavisinde Başarılı olmanın sırları: Dr. Fahri Yetişir, hemoroidi tedavi ederken gözden kaçan noktalardan bir tanesi hemoroide neden olan etmenlerin yok edilmesi veya azaltılmasıdır dedi ve ekledi, eğer hemoroit etkenleri ortadan kaldırılmaz ise nasıl tedavi ederseniz edin tekrar etme riski çok fazladır. Şikayetimz başladığında gecikmeden bu işin uzmanı bir genel cerraha muayene olmak lazım. Verilen tedaviye tamamen uygulamak lazım ve kontrollerine gitmek lazım. Hemoroit tedavisi uzun süreli bir tedavi ve takip gerektirir bu nedenle tedavi tamamlanana kadar doktor takibinin sürdürülmesi gerekir.

Hemoroit tedavisinde zorlanıyor iseniz sizin de doktorunuza başvurup tedavinizi en optimumda götürmeye çalışmalısınız. Yoksa tedavideki gecikmeler veya ihmaller sizin tedavinizi daha da zorlaştırır.